- Lata 1945 - 1970
W 1945 roku Stefan Barbacki przeniósÅ‚ siÄ™ z PuÅ‚aw na Uniwersytet PoznaÅ„ski (UP).
Z Jego inicjatywy i pod Jego kierownictwem na Wydziale Rolniczo-LeÅ›nym UP zostaÅ‚a utworzona Katedra DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii. Katedra zlokalizowana byÅ‚a w Collegium Cieszkowskich przy ulicy Wojska Polskiego 71C. ByÅ‚ to poczÄ…tek rozwoju statystyki matematycznej i biometrii w oÅ›rodku poznaÅ„skim. RównoczeÅ›nie do poznaÅ„skich studiów rolniczych wprowadzono wykÅ‚ad z metodyki doÅ›wiadczalnictwa rolniczego i statystyki matematycznej.
Profesor Barbacki byÅ‚ rolnikiem i zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™ z tego, że do rozwoju metodyki badaÅ„ potrzebny jest matematyk. Dlatego, zatrudniÅ‚ w 1946 roku ReginÄ™ Elandt magistrantkÄ™ prof. WÅ‚adysÅ‚awa Orlicza. ByÅ‚a ona odpowiedzialna za matematyczne podstawy doÅ›wiadczeÅ„. Regina Elandt prowadziÅ‚a wykÅ‚ady i ćwiczenia z metodyki doÅ›wiadczalnictwa rolniczego uwzglÄ™dniajÄ…ce zastosowania statystyki matematycznej. W zajÄ™ciach tych brali udziaÅ‚ doÅ›wiadczalnicy praktycy i teoretycy, m.in. przyszÅ‚y profesor Tadeusz CaliÅ„ski. Wkrótce pod kierunkiem prof. Stefana Barbackiego powstaÅ‚y pierwsze prace magisterskie z metodyki doÅ›wiadczalnictwa rolniczego.
W 1949 roku nastÄ…piÅ‚ podziaÅ‚ WydziaÅ‚u Rolniczo-LeÅ›nego na dwa wydziaÅ‚y: Rolniczy ze Studium Ogrodniczym oraz LeÅ›ny. Rok 1951 byÅ‚ niezwykle istotny dla naszej Uczelni – na bazie WydziaÅ‚ów Rolniczego i LeÅ›nego UP powstaÅ‚a Wyższa SzkoÅ‚a Rolnicza. Dotychczasowa Katedra DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii zostaÅ‚a rozbudowana, poszerzono zakres jej dziaÅ‚alnoÅ›ci zarówno badawczej jak i dydaktycznej. Po tej reorganizacji Katedra zmieniÅ‚a nazwÄ™ na KatedrÄ™ Hodowli RoÅ›lin i Nasiennictwa. Od 1951 roku w skÅ‚ad Katedry weszÅ‚y dwa zakÅ‚ady: ZakÅ‚ad Hodowli RoÅ›lin i Nasiennictwa z pracowniami: cytogenetycznÄ… i biochemicznÄ… oraz ZakÅ‚ad DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii. W ZakÅ‚adzie DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii pod kierunkiem prof. Barbackiego prace doktorskie przygotowali i obronili Regina Elandt (1955), Tadeusz CaliÅ„ski (1961) oraz Eugeniusz Bilski (1964). Należy podkreÅ›lić, że byÅ‚y to pierwsze w Poznaniu doktoraty z zastosowaÅ„ statystyki matematycznej w doÅ›wiadczalnictwie rolniczym. Równolegle z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… naukowÄ…, pracownicy ZakÅ‚adu prowadzili zajÄ™cia dydaktyczn