zaloguj siÄ™   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

  1. Profesor Stefan Barbacki (1903 – 1979)

Barbacki

Stefan Barbacki urodziÅ‚ siÄ™ 1 wrzeÅ›nia 1903 roku w Wieliczce. Jego rodzicami byli Jan i Zofia. Ojciec pracowaÅ‚ jako sÄ™dzia. Stefan Barbacki uczÄ™szczaÅ‚ do V Gimnazjum Klasycznego w Krakowie, a w latach 1921 – 1925 studiowaÅ‚ na Wydziale Filozoficznym oraz w Studium Rolniczym Uniwersytetu JagielloÅ„skiego.

W owym czasie na Uniwersytecie JagielloÅ„skim pracowaÅ‚ profesor Edmund ZaÅ‚Ä™ski (1863 – 1932), który jako pierwszy w Polsce zastosowaÅ‚ statystykÄ™ matematycznÄ… w doÅ›wiadczalnictwie rolniczym. W 1907 roku prof. ZaÅ‚Ä™ski ogÅ‚osiÅ‚ systematyczny wykÅ‚ad metodyki doÅ›wiadczeÅ„ rolniczych opartej na zastosowaniu rachunku prawdopodobieÅ„stwa bÅ‚Ä™du.

Na ostatnim roku studiów Stefan Barbacki byÅ‚ asystentem u profesora ZaÅ‚Ä™skiego. Od 1925 roku pracowaÅ‚ w dziale Hodowli i Genetyki Zbóż w PaÅ„stwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w PuÅ‚awach. W 1929 roku uzyskaÅ‚ na Uniwersytecie JagielloÅ„skim stopieÅ„ doktora nauk rolniczych na podstawie pracy „Z badaÅ„ porównawczych nad odmianami pszenicy ozimej SandomierskÄ… i WysokolitewkÄ…”. Ważnym etapem życia Profesora byÅ‚o stypendium fundacji Rockefellera w Galton Laboratory Uniwersytetu LondyÅ„skiego i spotkanie z profesorem Ronaldem Aylmerem Fisherem, wspóÅ‚praca, a w późniejszych latach korespondencja. Jako jedyny Polak ma wspólnÄ… pracÄ™ z Fisherem „A test of the supposed precision of systematic arrangements” opublikowanÄ… w 1936 roku w Annals of Eugenics.

W 1935 roku Stefan Barbacki wydaÅ‚ podrÄ™cznik „Ogólna metodyka doÅ›wiadczeÅ„ polowych w zarysie”, który powstaÅ‚ równolegle z podrÄ™cznikiem Fishera „The Design of Experiments”. DziÄ™ki tej publikacji do rolnictwa polskiego zostaÅ‚y wprowadzone nowe metody eksperymentowania oraz statystycznego analizowania wyników doÅ›wiadczeÅ„. Do popularyzacji tych metod przyczyniÅ‚o siÄ™ czasopismo „PrzeglÄ…d DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego”, które pod  redakcjÄ… Stefana Barbackiego byÅ‚o wydawane od 1938 roku, a nastÄ™pnie w roku 1946.

W 1945 roku, Stefan Barbacki przeniósÅ‚ siÄ™ do Poznania, gdzie wspóÅ‚dziaÅ‚aÅ‚ w odbudowie WydziaÅ‚u i przeszczepiÅ‚ na grunt Wielkopolski swoje przedwojenne zdobycze i przemyÅ›lenia w zakresie planowania eksperymentów oraz ich analizy metodami statystycznymi. W kolejnych latach wcieliÅ‚ do praktyki idee profesora ZaÅ‚Ä™skiego. Wkrótce powstaÅ‚y pierwsze prace magisterskie pod kierunkiem profesora Barbackiego z metodyki doÅ›wiadczalnictwa rolniczego, uwzglÄ™dniajÄ…ce zastosowanie statystyki matematycznej.

Profesor byÅ‚ inicjatorem utworzenia na Wydziale Rolniczo – LeÅ›nym Uniwersytetu PoznaÅ„skiego Katedry DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii. Po habilitacji (1945) objÄ…Å‚ stanowisko kierownika tej Katedry. Z racji swoich doÅ›wiadczeÅ„ byÅ‚ niepodważalnym autorytetem w zakresie metodyki doÅ›wiadczalnictwa rolniczego i biometrii. ZapisaÅ‚ siÄ™ w pamiÄ™ci swoich uczniów jako osoba bardzo ceniÄ…ca samoksztaÅ‚cenie. RównoczeÅ›nie miaÅ‚ ogromnÄ… umiejÄ™tność „wyÅ‚awiania” talentów – ludzi nie tylko uzdolnionych, ale również aktywnych i pracowitych. PomagaÅ‚ im potem rozwijać umiejÄ™tnoÅ›ci oraz dziaÅ‚alność naukowÄ…, wspieraÅ‚ radami dotyczÄ…cymi wszystkich aspektów pracy naukowej. PopularnoÅ›ciÄ… cieszyÅ‚y siÄ™ wykÅ‚ady Profesora dotyczÄ…ce metod statystycznych, doÅ›wiadczalnictwa rolniczego i jego metodyki, wybranych dziaÅ‚ów genetyki i hodowli roÅ›lin. Åšwiadczy o tym liczba 113 wyksztaÅ‚conych przez niego magistrów inżynierów oraz 32 wypromowanych przez niego doktorów (1955 – Regina Elandt, 1961 – Tadeusz CaliÅ„ski). Wydana w 1951 roku książka „DoÅ›wiadczenia Kombinowane” jest niedoÅ›cignionym wzorem pisania w sposób prosty o rzeczach zÅ‚ożonych. DewizÄ… Profesora byÅ‚o „Zostanie po nas to, co zostaÅ‚o napisane.” MiaÅ‚ ogromny szacunek do sÅ‚owa pisanego i myÅ›l tÄ™ przekazaÅ‚ swoim uczniom, wspóÅ‚pracownikom i czytelnikom. „Naukowiec jako jedyny wÅ›ród wszystkich zawodów musi dostarczyć dowodu swojej pracy w formie pisanej, dowodu wskazujÄ…cego, dlaczego siÄ™ jej podjÄ…Å‚, w jaki sposób jÄ… przeprowadziÅ‚, co w efekcie uzyskaÅ‚ i jakie znaczenie ma otrzymany wynik.”

Profesor Stefan Barbacki byÅ‚ czÅ‚owiekiem niezwykÅ‚ym: niebywale pracowitym, o silnej osobowoÅ›ci i niezwykÅ‚ych pomysÅ‚ach. A jak wspominajÄ… Go Jego wspóÅ‚pracownicy? Stefan Barbacki byÅ‚ surowy, ale równoczeÅ›nie opiekuÅ„czy. InteresowaÅ‚ siÄ™ życiem i problemami swoich wspóÅ‚pracowników, pomagaÅ‚ w trudnym okresie, gdy obowiÄ…zywaÅ‚y tzw. przydziaÅ‚y pracy. Jego surowość objawiaÅ‚a siÄ™ w tym, że nie lubiÅ‚, gdy mu przeszkadzano. Pan profesor CaliÅ„ski wspomina, że aby wejść do pokoju profesora Barbackiego używano różnych sposobów: pytano sekretarkÄ™, w jakim jest humorze, albo „wysyÅ‚ano” jednego z kolegów, który miaÅ‚ na niego dobry wpÅ‚yw, aby porozmawiaÅ‚ z profesorem Barbackim i „poprawiÅ‚” Profesorowi humor. Wejść do pokoju można byÅ‚o, gdy Profesor podnosiÅ‚ gÅ‚owÄ™ znad biurka.

Profesor zlecaÅ‚ opisanie wyników prowadzonych doÅ›wiadczeÅ„. Asystenci starali siÄ™ omówić wyniki jak najlepiej. CzÄ™sto jednak sÅ‚yszeli, jak wspomina profesor Bilski, Wie pan, myÅ›laÅ‚em, że mi to pan jasno opisze, a pan napisaÅ‚ chiÅ„szczyznÄ…. Gdy zdarzaÅ‚a siÄ™ pomyÅ‚ka w obliczeniach, to można byÅ‚o usÅ‚yszeć: proszÄ™ pana, jak pan to robiÅ‚, to pan w ogóle myÅ›laÅ‚? UczÄ…c swoich wspóÅ‚pracowników prof. Barbacki zawsze powtarzaÅ‚, że prace naukowe trzeba pisać tak jasno, aby nawet inteligentny chÅ‚op je zrozumiaÅ‚.

W 1945 roku Stefan Barbacki przeniósÅ‚ siÄ™ z PuÅ‚aw do Poznania. W maju tego roku habilitowaÅ‚ siÄ™ na Wydziale Rolniczo-LeÅ›nym Uniwersytetu PoznaÅ„skiego, gdzie nastÄ™pnie objÄ…Å‚ stanowisko docenta i zastÄ™pcy profesora oraz kierownika nowo utworzonej Katedry DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii. W marcu 1948 roku otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ profesora nadzwyczajnego, a we wrzeÅ›niu tego roku zostaÅ‚ dziekanem WydziaÅ‚u Rolniczo-LeÅ›nego Uniwersytetu PoznaÅ„skiego. Po wyodrÄ™bnieniu z Uniwersytetu PoznaÅ„skiego WydziaÅ‚u Rolniczo-LeÅ›nego i przemianowaniu go w 1951 roku w samodzielnÄ… WyższÄ… SzkoÅ‚Ä™ RolniczÄ…, prof. Barbacki otrzymaÅ‚ stanowisko prorektora ds. nauki. ZostaÅ‚ jednoczeÅ›nie kierownikiem Katedry Genetyki i Hodowli RoÅ›lin, utworzonej na bazie ww. Katedry DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii. TÄ… poszerzonÄ… KatedrÄ…, obejmujÄ…cÄ… ZakÅ‚ad DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii, ZakÅ‚ad Hodowli RoÅ›lin i Nasiennictwa oraz ZakÅ‚ad Cytogenetyki, kierowaÅ‚ do 1970 roku.

W dziaÅ‚alnoÅ›ci praktycznej na rzecz rozwoju rolnictwa, Profesor wniósÅ‚ w trudnych pierwszych powojennych latach ogromny wkÅ‚ad badawczy i organizacyjny, przeszczepiajÄ…c na teren Wielkopolski swoje wczeÅ›niejsze osiÄ…gniÄ™cia i przemyÅ›lenia z zakresu prowadzenia badaÅ„ rolniczych. DziÄ™ki Jego staraniom powstaÅ‚o w Wielkopolsce i w rejonach sÄ…siednich kilkanaÅ›cie stacji hodowli roÅ›lin oraz zakÅ‚adów doÅ›wiadczalnych, z którymi do lat pięćdziesiÄ…tych wspóÅ‚pracowaÅ‚, nad niektórymi z nich sprawujÄ…c nadzór naukowy.

W 1952 roku, Profesor zostaÅ‚ powoÅ‚any na czÅ‚onka korespondenta, a w 1964 roku na czÅ‚onka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk (PAN). W 1954 roku uzyskaÅ‚ tytuÅ‚ profesora zwyczajnego. W 1955 roku Stefan Barbacki zostaÅ‚ przewodniczÄ…cym PoznaÅ„skiego OddziaÅ‚u Towarzystwa Przyrodników im. MikoÅ‚aja Kopernika, a w 1958 roku przewodniczÄ…cym Komitetu Hodowli i Uprawy RoÅ›lin WydziaÅ‚u Nauk Rolniczych i LeÅ›nych PAN.

W latach 1951-1955 profesor Barbacki kierowaÅ‚ dziaÅ‚ami roÅ›lin motylkowych i pastewnych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji RoÅ›lin (IHAR) oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). W 1956 roku z inicjatywy Profesora te dwie jednostki zostaÅ‚y poÅ‚Ä…czone w ZakÅ‚ad RoÅ›lin Pastewnych IUNG. Tym ZakÅ‚adem kierowaÅ‚ do 1965 roku. Ponadto, w 1954 roku profesor Barbacki utworzyÅ‚ w Poznaniu nowÄ… placówkÄ™ PAN, ZakÅ‚ad Hodowli RoÅ›lin. Z poÅ‚Ä…czenia tej placówki z ZakÅ‚adem Genetyki PAN w Skierniewicach, powstaÅ‚ w 1961 roku ZakÅ‚ad Genetyki RoÅ›lin PAN, którego prof. Barbacki byÅ‚ kierownikiem do 1973 roku. W roku 1979, ZakÅ‚ad ten zostaÅ‚ przeksztaÅ‚cony w Instytut Genetyki RoÅ›lin PAN. ByÅ‚o to wynikiem usilnych staraÅ„ Profesora.

Profesor Barbacki byÅ‚ inicjatorem i redaktorem kilku czasopism naukowych. NajwiÄ™kszym Jego osiÄ…gniÄ™ciem w tej dziedzinie byÅ‚o powoÅ‚anie w 1960 roku pierwszego polskiego czasopisma genetycznego wydawanego w jÄ™zyku angielskim, „Genetica Polonica” (ukazujÄ…cego siÄ™ obecnie pod nazwÄ… „Journal of Applied Genetics”). Profesor do koÅ„ca życia byÅ‚ redaktorem naczelnym tego czasopisma. Ponadto, Profesor powoÅ‚aÅ‚ i redagowaÅ‚ przez wiele lat czasopismo „PrzeglÄ…d Zagranicznej Literatury Naukowej z Zakresu Genetyki i Hodowli RoÅ›lin”, w którym publikowano tÅ‚umaczenia streszczeÅ„ ważniejszych prac dotyczÄ…cych genetyki i hodowli roÅ›lin uprawnych.

W swej działalności na terenie uczelni, profesor Barbacki przyczynił się walnie do utworzenia w 1963 roku Instytutu Biologii Stosowanej, integrującego nauki biologiczne środowiska poznańskiego, a także prowadzącego przewody doktorskie i habilitacyjne z nauk przyrodniczych. Tym Instytutem Profesor kierował do 1968 roku.

W 1963 roku w Poznaniu, na II Ogólnopolskim Sympozjum na temat genetyki czÅ‚owieka, zwierzÄ…t, roÅ›lin i mikroorganizmów, z inicjatywy profesora Barbackiego, powoÅ‚ano Komitet Organizacyjny Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Pierwszym prezesem Towarzystwa (formalnie powoÅ‚anego w 1966 roku) byÅ‚ Profesor.

Stefan Barbacki byÅ‚ także jednym z inicjatorów utworzenia w 1966 roku Centralnego OÅ›rodka Badania Odmian RoÅ›lin Uprawnych, a nastÄ™pnie przez wiele lat byÅ‚ przewodniczÄ…cym jego Rady Naukowej.
Przy udziale PAN, Akademii Rolniczej i PTPN, Profesor zorganizowaÅ‚ 6 ogólnopolskich i miÄ™dzynarodowych sympozjów naukowych w Poznaniu. ByÅ‚ także inicjatorem wielu innych konferencji oraz seminariów. Profesor wielokrotnie wyjeżdżaÅ‚ za granicÄ™ wygÅ‚aszajÄ…c odczyty o dokonaniach polskiej hodowli roÅ›lin.
Profesor Barbacki wyróżniaÅ‚ siÄ™ wielostronnÄ… aktywnoÅ›ciÄ… naukowÄ…. Jego ogólny dorobek publikacyjny obejmuje okoÅ‚o 200 pozycji z dziedziny genetyki, hodowli, fizjologii, biochemii, uprawy roÅ›lin oraz doÅ›wiadczalnictwa i zastosowaÅ„ metod statystycznych w biologii i rolnictwie. W pracach tych można wyodrÄ™bnić kilka serii: pierwsza z nich to prace dotyczÄ…ce genetyki jÄ™czmienia, druga obejmuje prace zwiÄ…zane z zagadnieniami odmianoznawstwa pszenic, kolejna dotyczy metodyki doÅ›wiadczalnictwa rolniczego i biometrii, a czwarta obejmuje prace Profesora dotyczÄ…ce genetyki, hodowli i uprawy Å‚ubinu. OsobnÄ… seriÄ™ stanowiÄ… prace z tematyki dotyczÄ…cej poliploidów koniczyny i seradeli, badaÅ„ nad wykÄ… ozimÄ…, jak również badaÅ„ nad zawartoÅ›ciÄ… biaÅ‚ka surowego i aminokwasów egzogennych u różnych gatunków i odmian roÅ›lin motylkowych i traw.

Niech podsumowaniem życia Profesora bÄ™dÄ… sÅ‚owa prof. Zbigniewa Brody „Z Jego (czyt. prof. Barbackiego) szkoÅ‚y naukowej wyszli wybitni profesorowie i organizatorzy nauki, którzy rozwinÄ™li idee badawcze dotyczÄ…ce biometrycznej analizy oraz genetycznego uwarunkowania wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci roÅ›lin oraz wykorzystania ich w hodowli. NastÄ™pne pokolenia naukowców wzbogacone warsztatowo kontynuujÄ… i rozwijajÄ… idee naukowe w stworzonych przez profesora Stefana Barbackiego dwóch znaczÄ…cych szkoÅ‚ach: PoznaÅ„skiej Szkole Biometryczno – Statystycznej i Genetyczno – Hodowlanej.”

W marcu 1973 roku Profesor przeszedÅ‚ na emeryturÄ™. W tym czasie wypromowaÅ‚ jeszcze czterech doktorów. W ostatnich trzech latach swojego życia opublikowaÅ‚ szereg prac naukowych. Ostatnimi byÅ‚y opublikowane w 1978 roku nastÄ™pujÄ…ce wspólne prace dotyczÄ…ce genetyki jÄ™czmienia:

Barbacki S., CaliÅ„ski T., Surma M., KurhaÅ„ska G., Adamski T., Kaczmarek Z., Dobek A., Karczewska A., Jeżowski S.: Transgressions in barley (Hordeum sativum Jess). 7a. Transgressions of F6 and F7 hybrids from the cross Burea x Brown. Genetica Polonica 19, 403 – 421,

Barbacki S., CaliÅ„ski T., Surma M., KurhaÅ„ska G., Adamski T., Kaczmarek Z., Dobek A., Karczewska A., Jeżowski S.: Transgressions in barley (Hordeum sativum Jess). 7b. Transgressions of F6 and F7 hybrids from the cross Alsa x Burea, Inpala x Himalaya, Lubuski x Lonhi, Lubuski x Brage Körn and Kazimierski x Brage Körn. Genetica Polonica 19, 423 – 436.

„Profesor byÅ‚ wielkÄ… osobowoÅ›ciÄ…”, wspomina prof. Ignacy Wiatroszak, „byÅ‚ wielkoduszny, nie żywiÅ‚ uraz, byÅ‚ bezinteresowny. CechowaÅ‚a Go ujmujÄ…ca życzliwość i wiara, że dobro zawsze zwycięży, byÅ‚ wspaniaÅ‚ym optymistÄ… i nawet w najtrudniejszych chwilach umiaÅ‚ podnosić na duchu innych. U czÅ‚owieka pragnÄ…Å‚ widzieć tylko dobro i stÄ…d też wypÅ‚ywaÅ‚ Jego wielki optymizm.”

Pomimo ciężkiej choroby, Profesor do ostatnich chwil swojego życia byÅ‚ aktywny umysÅ‚owo i utrzymywaÅ‚ kontakty z Instytutem. Jego uczniowie i wspóÅ‚pracownicy bardzo czÄ™sto Go odwiedzali. Prof. Stefan Barbacki zmarÅ‚ 30 lipca 1979 roku. ZostaÅ‚ pochowany na cmentarzu parafii SoÅ‚ackiej przy ul. Lutyckiej. Na zawsze pozostaÅ‚ w pamiÄ™ci swoich uczniów, o czym Å›wiadczÄ… leżące na Jego grobie wciąż Å›wieże kwiaty.

W 1994 roku z inicjatywy Instytutu Genetyki Roślin PAN ustanowiono Krajową Nagrodę Naukową z Zakresu Genetyki Roślin imienia Stefana Barbackiego.


ŹródÅ‚a

  1. Caliński T. (1995): Statystyka matematyczna i biometria w ośrodku poznańskim. Sesja naukowa z okazji 75 rocznicy powstania Uniwersytetu w Poznaniu pod redakcją Zbigniewa Palki, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań
  2. Sprawozdania nr 97 za 1979 rok Wydział Nauk Rolniczych i Leśnych PTPN, Poznań 1981
  3. Profesor Stefan Barbarki (1903-1979) w setną rocznicę urodzin, Praca pod redakcją Zbigniewa Brody, Wydawnictwo Naukowe Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań 2003

Opracowała: Małgorzata Graczyk

Wersja do druku