Paweł Kołodziejski stypendystą Ministra

IMG_1316Miła wiadomość nadeszła z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Paweł Kołodziejski otrzymał na rok akademicki 2013/2014 prestiżowe stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia.

Oto wywiad ze Stypendystą:

MSz: Jest to stypendium za wybitne osiągnięcia. Które osiągnięcie jest dla Ciebie najważniejsze?

Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, które z osiągnięć jest dla mnie najważniejsze, niemniej póki co/jak do tej pory mam szczęście robić to co lubię, a jak to się mówi, jeśli robisz to co lubisz nie przepracujesz ani jednego dnia. Jeśli chodzi o ważne momenty, które możemy nazwać „osiągnięciami” to na pewno zaliczam tu takie małe sukcesy jak dostanie się na studia, ukończenie licencjatu, obrona pracy magisterskiej i w końcu dostanie się na studia doktoranckie w dobrej katedrze, do bardzo dobrego promotora i zespołu.

MSz: Jak oceniasz możliwości badawcze Katedry Fizjologii i Biochemii Zwierząt, w której realizujesz projekty naukowe?

Katedra Fizjologii i Biochemii Zwierząt, w której realizuję swoje badania to przede wszystkim jednostka otwarta na wszelakie inicjatywy ze strony studentów, praktykantów czy magistrantów. Na podkreślenie zasługuje też fakt, o którym wspomniałem wcześniej, a mianowicie pracownicy Katedry, począwszy od mojego promotora prof. dr hab. Krzysztofa W. Nowaka, który mimo ogromu obowiązków związanych z pełnionymi przez niego funkcjami, jest człowiekiem zawsze otwartym, pomocnym, służącym radą i doświadczeniem, poprzez kierowników: byłego prof. dr hab. Pawła Maćkowiaka, oraz obecnego prof. dr hab. Leszka Nogowskiego, którzy również bardzo często służą radą i motywują.

Realizacja moich celów nie byłaby możliwa bez ludzi przy których i z którymi pracuję. Motywuje mnie do pracy, służy dobrą radą, pomocą i doświadczeniem, pomimo ogromu obowiązków, mój promotor, Pan prof. dr hab. Krzysztof W. Nowaka. Również kierownicy: były prof. dr hab. Paweł Maćkowiak, oraz obecny prof. dr hab. Leszek Nogowski, również bardzo często służą radą i motywują. Drugim, nie mniej ważnym, „elementem” jest zespół, w którym mam przyjemność przeprowadzać badania.  Jego członkowie, a są to w kolejności alfabetycznej: dr Przemysław Kaczmarek, dr Ewa Pruszyńska – Oszmałek, dr Maciej Sassek, dr Dawid Szczepankiewicz i dr Tatiana Wojciechowicz, nauczyli mnie wszystkiego, co do tej pory potrafię, tzn. wszystkich technik laboratoryjnych, wykorzystywanych przeze mnie podczas wykonywania doświadczeń. Podziękowania należą się również wszystkim pozostałym pracownikom Katedry, którzy nie odmawiają pomocy, a także tworzą unikalną atmosferę pracy.

Wracając do pytania odnośnie możliwości badawczych Katedry Fizjologii i Biochemii Zwierząt. Uważam, że sprzęt jaki stanowi wyposażenie Katedry jest na światowym poziomie, dodatkowo bardzo istotnym czynnikiem jest podsianie własnej zwierzętarni, dzięki czemu wiele badań może być wykonywanych in vivo. Katedra dysponuje również pracowniami zarówno do badań z komórkami in vitro, jak i kwasami nukleinowymi oraz białkami. W rozwoju młodego badacza praca na najnowszym sprzęcie jest doświadczeniem/korzyścią bardzo ważnym i rozwijającym (chociaż czasami niestety zapomina się o technikach podstawowych prac laboratoryjnych, na których podstawie bardzo często wszystkie te urządzenia pracują). Godnym uwagi jest fakt, że pracownicy Katedry starają się powiększyć i rozbudować swój warsztat badawczy o nowe techniki i urządzenia. Katedra FiBZ jest również ośrodkiem, który prowadzi szeroką współpracę z innymi ośrodkami w kraju i za granicą, co również nie pozostaje bez znaczenia. Podsumowując pytanie uważam, że Katedra Fizjologii i Biochemii Zwierząt jest wymarzonym ośrodkiem, w którym młody człowiek, mający aspiracje naukowe, chciałby zaczynać swoją drogę związaną z nauką.

MSz: Co poradzisz młodszym doktorantom, którzy także chcieliby w przyszłości ubiegać się o stypendium Ministra?

Na to pytanie niestety ciężko odpowiedzieć, ponieważ uważam, że jest wiele możliwości aby to osiągnąć, jednak podstawową radą jest praca i godziny spędzane na Uczelni oraz w domu. Humorystycznie kończąc i odnosząc się do sportu przekazuje link do zabawnego filmiku, który w moim mniemaniu w pełni opisuje co trzeba w życiu robić, żeby się człowiekowi udało się to co sobie założy 🙂 http://www.youtube.com/watch?v=Dq90lpeRZ3Q

Autor

MSz

Kierownik Studium Doktoranckiego