zaloguj siÄ™   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

  1. Pierwsze publikacje (1945-1970)

PoczÄ…tek zastosowaÅ„ rolniczych statystyki matematycznej w Poznaniu to utworzenie w roku 1945 na Wydziale Rolniczo-LeÅ›nym Uniwersytetu PoznaÅ„skiego Katedry DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii (KDRiB). Kierownikiem Katedry zostaÅ‚ profesor Stefan Barbacki. Wkrótce doÅ‚Ä…czyli do Niego kolejni wspóÅ‚pracownicy. Tym samym rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ szybki rozwój naszej Katedry, o którym Å›wiadczy różnorodna tematyka badawcza oraz bardzo duża liczba publikacji.

W latach powojennych ważnym problemem byÅ‚o, aby publikowane prace pomagaÅ‚y hodowcom. Celem tych publikacji byÅ‚a odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przyspieszyć produkcjÄ™ roÅ›lin w oparciu o możliwoÅ›ci, które daje wspóÅ‚czesna nauka i technika oraz optymalizacja metod wnioskowania i oceny w rolnictwie. StÄ…d pierwsze prace opublikowane przez pracowników Katedry to opracowania zaleceÅ„ agrotechnicznych, wyniki badaÅ„ dotyczÄ…ce rozwoju i przemian populacyjnych Å‚ubinu, wyki ozimej oraz innych roÅ›lin strÄ…czkowych. Ponadto, analiza wyników doÅ›wiadczeÅ„ z odmianami zbóż, poradniki omawiajÄ…ce metody hodowli nowych odmian roÅ›lin. W artykuÅ‚ach omawiano tematykÄ™ poliploidalnoÅ›ci w genetyce i hodowli roÅ›lin. RównoczeÅ›nie duży nacisk byÅ‚ poÅ‚ożony na rozwój metod teoretycznych i ich zastosowania do oceny wyników doÅ›wiadczeÅ„. Prace dotyczyÅ‚y doÅ›wiadczeÅ„ kombinowanych, zastosowania analizy wariancji do zagadnieÅ„ sadowniczych, wyznaczania bÅ‚Ä™du metody eksperymentalnej. Prace byÅ‚y publikowane gÅ‚ównie po polsku, w podrÄ™cznikach i w czasopismach: Poradnik Rolnika, PostÄ™py Nauk Rolniczych, Nowe Rolnictwo, Wiedza Rolnicza, Nauka Polska, Roczniki Nauk Rolniczych.

W pierwszych latach istnienia Katedry, oprócz prof. Barbackiego, pracowali w niej Eugeniusz Bilski, Regina Elandt oraz Tadeusz CaliÅ„ski. Ogromny dorobek publikacyjny profesora Barbackiego zostaÅ‚ omówiony w rozdziaÅ‚ach 4 i 5. Profesor Eugeniusz Bilski rozważaÅ‚ w swoich pracach ukÅ‚ady o blokach niekompletnych, ukÅ‚ady kratowe, ukÅ‚ady z obiektem kontrolnym, analizÄ™ wspóÅ‚zmiennoÅ›ci, metody oceny wartoÅ›ci biologicznej i technologicznej odmian buraków. Profesor Bilski opublikowaÅ‚ w 1962 roku rozdziaÅ‚ pt. Metodyka i analiza statystyczna wieloobiektowych doÅ›wiadczeÅ„ stosowanych w hodowli, w książce „Hodowla buraka cukrowego”. Praca ta stanowiÅ‚a przez wiele lat kompendium wiedzy na temat hodowli nowych odmian. Jest poÅ‚Ä…czeniem wiedzy historycznej z elementami genetyki i cytologii gatunku oraz metod hodowlanych i statystycznych. Profesor Bilski zajmowaÅ‚ siÄ™ również analizÄ… doÅ›wiadczeÅ„ z odmianami cykorii, marchwi, buraka, zbóż, które byÅ‚y przeprowadzane w stacjach oceny odmian. OpracowywaÅ‚ wytyczne dotyczÄ…ce metodyki miÄ™dzynarodowych doÅ›wiadczeÅ„ odmianowych oraz omawiaÅ‚ metody pobierania próbek nasion buraka cukrowego.

Profesor Regina Elandt w swojej pracy naukowej zajmowaÅ‚a siÄ™ analizÄ… wariancji w zÅ‚ożonych zagadnieniach sadowniczych, metodami syntez statystycznych doÅ›wiadczeÅ„ jednopowtórzeniowych, przedziaÅ‚ami ufnoÅ›ci. ProwadziÅ‚a badania dotyczÄ…ce stosowania testów interakcji w doÅ›wiadczeniach wieloletnich i wielokrotnych, testów dla różnic oraz testów nieparametrycznych w zagadnieniach doÅ›wiadczalnictwa rolniczego. PisaÅ‚a na temat zastosowania kontrastów ortogonalnych i regresji krzywoliniowej przy opracowaniu wyników doÅ›wiadczeÅ„ fitopatologicznych. BadaÅ‚a warunki okreÅ›lajÄ…ce eksperymentalny bÅ‚Ä…d metody, statystyczne prawidÅ‚owoÅ›ci wystÄ™powania zjawisk w czasie i przestrzeni. W swoich pracach, profesor Elandt omawiaÅ‚a również zagadnienia dotyczÄ…ce zmniejszenia liczby powtórzeÅ„ oraz eliminacji dwukierunkowej zmiennoÅ›ci glebowej za pomocÄ… krzywych parabolicznych.

Profesor Tadeusz CaliÅ„ski prowadziÅ‚ badania nad interakcjÄ… w seryjnych doÅ›wiadczeniach z odmianami roÅ›lin, ustaleniem metod obserwacji oraz ich liczebnoÅ›ci dla dÅ‚ugoterminowych prognoz w ochronie roÅ›lin. W publikowanych pracach omawiaÅ‚ podstawy teoretyczne, metody planowania i analizy wyników doÅ›wiadczeÅ„ wielokrotnych, wieloletnich i nieortogonalnych. Profesor CaliÅ„ski zajmowaÅ‚ siÄ™ również analizÄ… skupieÅ„, zastosowaniem uogólnionej odlegÅ‚oÅ›ci miÄ™dzy próbami wielozmiennymi, procedurami testów jednoczesnych w wielozmiennej analizie wariancji i pokrewnymi metodami wielowymiarowymi. RozważaÅ‚ zastosowania kontrastów ortogonalnych do badania interakcji.

Należy podkreÅ›lić, że w grudniu 1946 roku udaÅ‚o siÄ™ prof. Barbackiemu wznowić wydanie „PrzeglÄ…du DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego”. W 1951 roku profesor Stefan Barbacki opublikowaÅ‚ monografiÄ™ „DoÅ›wiadczenia kombinowane”, na której wychowaÅ‚o siÄ™ wiele pokoleÅ„ doÅ›wiadczalników polskich. Ważnym osiÄ…gniÄ™ciem dla Katedry byÅ‚o wydanie w roku 1964 przez ReginÄ™ Elandt podrÄ™cznika „Statystyka matematyczna w zastosowaniu do doÅ›wiadczalnictwa rolniczego”. Książka ta zostaÅ‚a bardzo dobrze przyjÄ™ta przez statystyków i szerokie grono pracowników, zajmujÄ…cych siÄ™ doÅ›wiadczalnictwem rolniczym w Polsce. Do dzisiaj ten podrÄ™cznik jest jednÄ… z podstawowych lektur statystyków i doÅ›wiadczalników.

Do roku 1963 ZakÅ‚ad DoÅ›wiadczalnictwa Rolniczego i Biometrii wchodziÅ‚ w skÅ‚ad Katedry Genetyki i Hodowli RoÅ›lin. Po wyodrÄ™bnieniu zostaÅ‚ przeksztaÅ‚cony w KatedrÄ™ Statystyki Matematycznej i dziaÅ‚aÅ‚ na Wydziale Rolniczym. Kierownictwo Katedry objęła docent Regina Elandt. W jednostce rozpoczÄ™li dziaÅ‚alność naukowÄ… nowi pracownicy: w roku 1966 Bogumir Grala, w 1967 BronisÅ‚aw Ceranka i BogumiÅ‚a Sikora, w 1970 RadosÅ‚aw Kala i WiesÅ‚aw Wagner. Publikowane wyniki badaÅ„ dotyczyÅ‚y syntezy wyników doÅ›wiadczeÅ„ odmianowych z jÄ™czmieniem, burakiem, żytem i marchwiÄ…, grochem, peluszkÄ…, bobikiem, Å‚ubinem pastewnym. Publikacje zawieraÅ‚y podstawy planowania doÅ›wiadczeÅ„ kombinowanych i serii doÅ›wiadczeÅ„, podstawy metodyczne doÅ›wiadczeÅ„ polowych. Omawiano zagadnienia dotyczÄ…ce regresji krzywoliniowej. Starano siÄ™ ujednolicić terminologiÄ™ i symbolikÄ™ statystycznÄ… w doÅ›wiadczalnictwie rolniczym. Kontynuowano badania nad rozwojem metod analizy wyników doÅ›wiadczeÅ„ wieloodmianowych. Pracownicy Katedry omawiali w swoich pracach krzyżówki diploidalne i tetraploidalne, zagadnienia szeroko rozumianej ochrony roÅ›lin, wielozmiennej analizy wariancji oraz zastosowania uogólnionej odlegÅ‚oÅ›ci miÄ™dzy próbami wielozmiennymi, zastosowania metod statystycznych w systematyce gleb i badaniach fonetycznych.

Już w latach pięćdziesiÄ…tych pracownicy KDRiB opublikowali prace w jÄ™zyku angielskim w czasopismach: Bulletin de l’Académie Polonaise des Sciences, Journal of the Royal Statistical Society, Annals of Mathematical Statistics, Sankhya, Biometrics.


ŹródÅ‚a

  1. Akademia Rolnicza w Poznaniu w XXX-leciu Polski Ludowej, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, P-Å„, 1973
  2. CaliÅ„ski T. (1982): Zarys historii akademickich studiów rolniczych i leÅ›nych w Poznaniu i tradycji naukowych Akademii Rolniczej w Poznaniu. Odczyt wygÅ‚oszony w styczniu 1982 na spotkaniu z nauczycielami akademickimi Akademii Rolniczej w Poznaniu
  3. Caliński T. (1995): Statystyka matematyczna i biometria w Ośrodku Poznańskim. Sesja Naukowa z okazji 75 rocznicy powstania Uniwersytetu w Poznaniu pod redakcją Zbigniewa Palki, Wydawnictwo Naukowe UAM
  4. Dziesięciolecie Zakładu Metod Matematycznych i Statystycznych 1971-1981, P-ń 1981
  5. Kronika Wyższej SzkoÅ‚y Rolniczej w Poznaniu za lata akademickie 1951/52 – 1958/59, P-Å„ 1959
  6. 60 lat Akademickich Studiów w Poznaniu, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, P-Å„ 1981
  7. 70 lat Akademickich Studiów w Poznaniu, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, P-Å„ 1989

Opracowanie: M. Graczyk, J. Krzyszkowska

Wersja do druku