Zainteresowania - Prof. dr hab. Tadeusz Caliński
Prof. dr hab. Tadeusz Caliński - biogram
Urodził się 4 września 1928 r. w Poznaniu.
Maturę zdał w 1948 r. w Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W październiku 1948 roku rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego, które ukończył w 1953 r. otrzymując tytuł inżyniera magistra rolnictwa na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej (WSR) w Poznaniu, na podstawie pracy magisterskiej wykonanej pod kierunkiem prof. Stefana Barbackiego. Studia te uzupełnił trzyletnimi studiami matematycznymi na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie im. Adama Mickiewicza).
W roku 1961 uzyskał stopień doktora, nadany przez Radę Wydziału Rolniczego WSR w Poznaniu, na podstawie pracy „O stosowaniu analizy wariancji do wyników wielokrotnych doświadczeń odmianowych” wykonanej pod kierunkiem prof. Stefana Barbackiego.
Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymał od Rady Wydziału Rolniczego WSR w Poznaniu w roku 1966, na podstawie rozprawy opublikowanej w Journal of the Royal Statistical Society, Series B, Vol. 28 (1966).
Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk przyrodniczych uzyskał w 1974 roku, natomiast tytuł naukowy profesora zwyczajnego w roku 1988.
W roku 1998 Senat Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu nadał mu tytuł doktora honoris causa. W roku 2008 taki tytuł honorowy otrzymał od Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Pracę zawodową rozpoczął jeszcze w czasie studiów, pracując od 1 marca do 30 września 1953 roku w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Baborówku jako młodszy pracownik naukowy. Następnie, 1 października 1953 roku otrzymał etat asystenta w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin WSR w Poznaniu. W 1964 r. jako adiunkt został zatrudniony w nowoutworzonej Katedrze Statystyki Matematycznej WSR w Poznaniu, której kierownictwo objął w 1968 r. Po reorganizacji uczelni, Katedra ta została w 1971 r. przekształcona w Międzywydziałowy Zakład Metod Matematycznych i Statystycznych WSR (obecnie Katedra na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii, Uniwersytetu Przyrodniczego) w Poznaniu. Tym zakładem kierował do 1984 r. Wcześniej, od 1966 roku prowadził przez szereg lat również wykład i seminarium magisterskie ze statystyki matematycznej na V roku matematyki (sekcji metod numerycznych) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Łącznie do roku 1980 wykonano pod jego kierunkiem 53 prace magisterskie.
Na własną prośbę, z dniem 1 października 1988 r. przeszedł na emeryturę i od tego czasu jako profesor emerytowany kontynuuje pracę naukową w Katedrze Metod Matematycznych i Statystycznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wielokrotnie jako visiting professor lub wykładowca przebywał w Belgii, Francji, Holandii, Indiach, Japonii, Niemczech, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Związku Radzieckim. Już po przejściu na emeryturę prowadził wykłady dla doktorantów na uniwersytetach w Mediolanie, Dortmundzie, Bari i Lizbonie.
Za swoje główne zainteresowania badawcze uważa te, które dotyczą zagadnień biometrycznych, zwłaszcza związanych z metodyką planowania i analizowania doświadczeń i ich serii, a także z teorią i zastosowaniami statystycznej analizy wielowymiarowej.
Jest autorem lub współautorem 145 oryginalnych prac badawczych (37 opublikowanych w czasopismach zagranicznych), 4 skryptów i książek (w tym 2 monografii opublikowanych w serii Lecture Notes in Statistics Springera), autorem haseł w 1 słowniku i 2 encyklopediach, także autorem 7 recenzji i głosów w dyskusji publikowanych w czasopismach naukowych. Jest również współredaktorem 2 książek z materiałami konferencyjnymi.
Wypromował 24 doktorów. Spośród nich, 13 osób habilitowało się, przy czym 12 uzyskało tytuły profesorskie.
(Tekst autoryzowany 29.11.2017r.)