zaloguj siÄ™   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

  1.  Seminarium

Przy Katedrze Metod Matematycznych i Statystycznych prowadzone jest cotygodniowe seminarium ze statystyki matematycznej i jej zastosowaÅ„. W seminarium tym oprócz pracowników Katedry uczestniczy systematycznie lub od czasu do czasu wielu matematyków i statystyków z poznaÅ„skich uczelni i jednostek badawczych. Seminarium ze statystyki matematycznej i jej zastosowaÅ„ zostaÅ‚o zainicjowane przez docent ReginÄ™ Elandt w 1963 roku. Niemal równoczeÅ›nie, bo 1964, z inicjatywy profesora WÅ‚adysÅ‚awa Orlicza, zostaÅ‚o uruchomione na kierunku matematyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pierwsze seminarium magisterskie ze statystyki matematycznej. PoczÄ…tkowo kierowane byÅ‚o przez doktora Witolda Kloneckiego. Wkrótce, pierwsi absolwenci matematyki z tego seminarium nawiÄ…zali kontakt z KatedrÄ… Statystyki Matematycznej Wyższej SzkoÅ‚y Rolniczej. W ten sposób rozpoczÄ™to wspóÅ‚pracÄ™, która trwa do dziÅ›. Celem spotkaÅ„ byÅ‚o samoksztaÅ‚cenie pracowników tych Uczelni. Seminarium rozwijaÅ‚o siÄ™ przy wsparciu wielu profesorów poznaÅ„skich. W poczÄ…tkowym okresie kierownictwo objÄ™li profesorowie Barbacki i Orlicz. Seminarium cieszyÅ‚o siÄ™ poparciem Instytutu Matematyki UAM, którego kierownikiem byÅ‚ od 1969 roku profesor Andrzej Alexiewicz. DziÄ™ki tej wspóÅ‚pracy, seminarium rozwijaÅ‚o siÄ™ i nabieraÅ‚o charakteru Å›rodowiskowego, staÅ‚o siÄ™ również miejscem wymiany poglÄ…dów dla osób zwiÄ…zanych ze statystykÄ…, a pracujÄ…cych w różnych instytucjach. Przyjazna atmosfera sprzyjaÅ‚a ksztaÅ‚ceniu kadry i rozwojowi badaÅ„.

Obok kierunków badaÅ„ tradycyjnie zwiÄ…zanych ze szkoÅ‚Ä… profesora Stefana Barbackiego: badaÅ„ nad doÅ›wiadczeniami wieloczynnikowymi, wielokrotnymi i wieloletnimi, zapoczÄ…tkowany zostaÅ‚ nowy kierunek badaÅ„, który byÅ‚ zwiÄ…zany z wielowymiarowÄ… analizÄ… statystycznÄ…. Rozwijane metody wielowymiarowe spotykaÅ‚y siÄ™ z rosnÄ…cym zainteresowaniem naukowców: biologów, a także techników i lingwistów. Metody te stosowano w doÅ›wiadczalnictwie rolniczym, fonetyce, geografii, ochronie roÅ›lin, antropologii, w sterowaniu produkcjÄ… w przemyÅ›le spożywczym, technologii drewna, naukach leÅ›nych, fonetyce, gleboznawstwie oraz inżynierii i budownictwie wodnym.

W latach 1971-72 pierwsze sześć osób z grona uczestników seminarium otrzymaÅ‚o stopieÅ„ doktora. Jako pierwszy, MirosÅ‚aw KrzyÅ›ko z UAM obroniÅ‚ pracÄ™ pt. O praktycznym stosowaniu metod analizy wielu zmiennych w zagadnieniach identyfikacji, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UAM w grudniu 1971 roku. W lutym 1972 Janina Åšwietlicka-Grala obroniÅ‚a pracÄ™ pt. Praktyczne zastosowanie wielozmiennej analizy wariancji do doÅ›wiadczeÅ„ z powtarzanymi pomiarami. W czerwcu nastÄ…piÅ‚y dwie kolejne obrony: Urszula Kosiel z IPPT PAN obroniÅ‚a pracÄ™ pt. Analiza statystyczna cech indywidualnych gÅ‚osu w Å›rednim widmie mowy oraz MirosÅ‚awa Sitek z UAM obroniÅ‚a pracÄ™ pt. O wyborze podzbioru najlepszych populacji normalnych. Z kolei we wrzeÅ›niu odbyÅ‚a siÄ™ obrona rozprawy Zygmunta Kaczmarka z ZGR PAN zatytuÅ‚owanej "Analiza wyników doÅ›wiadczenia metodami wieloimiennymi", a w listopadzie obrona pracy BronisÅ‚awa Ceranki pt. UkÅ‚ady doÅ›wiadczalne o blokach niekompletnych. Teoria i zastosowanie. Tematy wielu referatów wygÅ‚aszanych podczas seminarium sÄ… Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z badaniami prowadzonymi przez pracowników zaprzyjaźnionych uczelni, dotyczÄ… ich prac doktorskich i habilitacyjnych.

Od lat sześćdziesiÄ…tych Seminarium kontynuuje nieprzerwanie swojÄ… dziaÅ‚alność referatowÄ… i dyskusyjnÄ…. Uczestnicy seminarium mogÄ… poszczycić siÄ™ niezwykle dużym dorobkiem naukowym. Ich prace znajdujemy we wszystkich wiodÄ…cych w Å›wiecie czasopismach ze statystyki matematycznej i biometrii. Naukowcy poznaÅ„scy skupieni wokóÅ‚ Å›rodowiskowego seminarium ze statystyki matematycznej i jej zastosowaÅ„ swojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… wykraczajÄ… poza PoznaÅ„, prowadzÄ…c owocnÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z innymi oÅ›rodkami, również zagranicznymi, zajmujÄ… eksponowane stanowiska we wÅ‚adzach polskich uczelni. Szczególnie bliska wspóÅ‚praca zostaÅ‚a nawiÄ…zana z UAM, z Instytutem Genetyki RoÅ›lin PAN i z Centralnym OÅ›rodkiem Badania Odmian RoÅ›lin Uprawnych w SÅ‚upi Wielkiej. CzÄ™sto w seminarium biorÄ… udziaÅ‚ goÅ›cie z zagranicy przedstawiajÄ…c najnowsze wyniki swoich badaÅ„ prowadzonych wspólnie z uczestnikami seminarium.

Prawie 60 lat Seminarium jest forum wymiany myÅ›li miÄ™dzy statystykami i biometrykami poznaÅ„skimi. Wszystkich, którzy chcieliby podzielić siÄ™ swoimi przemyÅ›leniami, serdecznie zapraszamy do prezentacji wyników badaÅ„: tradycyjnie w każdy piÄ…tek o godz. 9:00.


ŹródÅ‚a

  1. Caliński T. (1995): Statystyka matematyczna i biometria w Ośrodku Poznańskim. Sesja Naukowa z okazji 75 rocznicy powstania Uniwersytetu w Poznaniu pod redakcją Zbigniewa Palki, Wydawnictwo Naukowe UAM
  2. Dziesięciolecie Zakładu Metod Matematycznych i Statystycznych 1971-1981, P-ń 1981

Opracowanie: M. Graczyk, J. Krzyszkowska

Wersja do druku