zaloguj siÄ™   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

  1. Lata 1970 - 1980

Rok 1970 to okres reformy struktury organizacyjnej naszej Uczelni. Katedra Statystyki Matematycznej zostaÅ‚a rozwiÄ…zana, a pracownicy przeszli do nowoutworzonego Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii jako jeden z zespoÅ‚ów: ZespóÅ‚ Dydaktyczny Statystyki Matematycznej. W wyniku staraÅ„ ówczesnego Rektora Wyższej SzkoÅ‚y Rolniczej prof. Zbyszka TuchoÅ‚ki, w marcu 1971 roku Uczelnia uzyskaÅ‚a zgodÄ™ na utworzenie samodzielnej jednostki miÄ™dzywydziaÅ‚owej podlegÅ‚ej bezpoÅ›rednio Rektorowi: ZakÅ‚adu Metod Matematycznych i Statystycznych (ZMMiS). Formalnie, ZakÅ‚ad powstaÅ‚ w maju 1971 roku, a jego kierownictwo zostaÅ‚o powierzone docentowi Tadeuszowi CaliÅ„skiemu. Nowa jednostka zostaÅ‚a wyposażona w dodatkowe lokale, dobrÄ… bibliotekÄ™ oraz maszynÄ™ cyfrowÄ… ODRA 1204. W obrÄ™bie ZMMiS dziaÅ‚aÅ‚ również OÅ›rodek Obliczeniowy.

W roku 1972 zmieniona zostaÅ‚a nazwa naszej Uczelni na AkademiÄ™ RolniczÄ…. W tym samym roku ZakÅ‚ad przeniesiony zostaÅ‚ z ulicy Mazowieckiej 42 do Collegium Maximum przy ulicy Wojska Polskiego 28, do pomieszczeÅ„ na VII piÄ™trze. Lata siedemdziesiÄ…te to okres bardzo szybkiego rozwoju kadrowego. W ciÄ…gu pierwszych trzech lat istnienia ZakÅ‚adu jego kadra wzrosÅ‚a z 7 do 29 pracowników. ZMMiS byÅ‚ do roku akademickiego 1975/76 jedynÄ… jednostkÄ… organizacyjnÄ… Uczelni odpowiedzialnÄ… za przedmioty matematyczne, ich nauczanie i zastosowanie. W swej dziaÅ‚alnoÅ›ci ZakÅ‚ad nawiÄ…zywaÅ‚ do wieloletniej tradycji zastosowaÅ„ matematyki i statystyki matematycznej w badaniach rolniczych, która zostaÅ‚a zapoczÄ…tkowana w oÅ›rodku poznaÅ„skim przez profesora Stefana Barbackiego. Rozwój ZMMiS przebiegaÅ‚ w trzech kierunkach: dydaktycznym, badawczym i usÅ‚ugowym. Pracownicy ZakÅ‚adu prowadzili zajÄ™cia dydaktyczne w zakresie przedmiotów obejmujÄ…cych zastosowania matematyki, statystyki matematycznej i elektronicznej techniki obliczeniowej na wszystkich kierunkach studiów stacjonarnych i zaocznych, na studium podyplomowym z ochrony roÅ›lin oraz na studiach doktoranckich z biologii stosowanej, technologii żywnoÅ›ci oraz technologii drewna. W ZakÅ‚adzie byÅ‚y również wykonywane prace magisterskie ze statystyki matematycznej pisane przez studentów z kierunku matematyki UAM. OgóÅ‚em pod kierunkiem docenta, a później profesora Tadeusza CaliÅ„skiego do 1980 roku wykonano ponad 50 prac magisterskich. Ponadto, w roku akademickim 1978/79 ukoÅ„czono pierwsze prace magisterskie w ramach ukierunkowanych studiów indywidualnych z biometrii, prowadzonych dla zainteresowanych studentów z WydziaÅ‚u Rolniczego AR. Pracownicy ZakÅ‚adu byli czÄ™sto wykÅ‚adowcami na kursach organizowanych poza UczelniÄ… m. in. Kursach ZastosowaÅ„ Matematyki, organizowanych przez Instytut Matematyczny PAN i Polskie Towarzystwo Matematyczne, Kolokwiach Agrobiometrycznych organizowanych przez PAN i Polskie Towarzystwo Biometryczne, Konferencjach ze Statystyki Matematycznej organizowanych przez Komitet Nauk Matematycznych i Instytut Matematyczny PAN.

Obok dziaÅ‚alnoÅ›ci dydaktycznej, ZMMiS organizowaÅ‚ dla pracowników naukowych naszej Uczelni kursy programowania i kursy dotyczÄ…ce użytkowania maszyny cyfrowej ODRA 1204.
Pracownicy ZakÅ‚adu zajmowali siÄ™ ksztaÅ‚ceniem kadry naukowej, rozwijajÄ…c umiejÄ™tnoÅ›ci tworzenia metod matematycznych i statystycznych oraz algorytmów elektronicznej techniki obliczeniowej. Badania naukowe rozwijane z rozmachem pod kierunkiem doc. Tadeusza CaliÅ„skiego dotyczyÅ‚y tematów: modelowania i metod wnioskowania statystycznego, metod analizy wielu zmiennych i ich zastosowania w rolnictwie i biologii, teorii eksperymentu, zagadnieÅ„ algebraicznych statystyki matematycznej, optymalizacji sterowania produkcjÄ… w przemyÅ›le spożywczym, konstrukcji algorytmów biometrycznych i statystycznych. Wyniki prac publikowano w czasopismach polskich i zagranicznych. Badania powyższe miaÅ‚y charakter kompleksowy i uczestniczyli w nich pracownicy innych jednostek Akademii Rolniczej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ZakÅ‚adu Genetyki RoÅ›lin PAN, Pracowni Statystyki i Informatyki Akademii Medycznej, Centralnego OÅ›rodka BadaÅ„ Odmian RoÅ›lin Uprawnych w SÅ‚upi Wielkiej. Tak szeroka wspóÅ‚praca zaowocowaÅ‚a licznymi publikacjami naukowymi oraz doktoratami. W latach 1971-1980 ukoÅ„czonych zostaÅ‚o 15 przewodów doktorskich.

W roku 1974 docent Tadeusz Caliński otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk przyrodniczych.


ŹródÅ‚a

  1. CaliÅ„ski T. (1982): Zarys historii akademickich studiów rolniczych i leÅ›nych w Poznaniu i tradycji naukowych Akademii Rolniczej w Poznaniu. Odczyt wygÅ‚oszony w styczniu 1982 na spotkaniu z nauczycielami akademickimi Akademii Rolniczej w Poznaniu
  2. Caliński T. (1995): Statystyka matematyczna i biometria w Ośrodku Poznańskim. Sesja Naukowa z okazji 75 rocznicy powstania Uniwersytetu w Poznaniu pod redakcja Zbigniewa Palki, Wydawnictwo Naukowe UAM
  3. Dziesięciolecie Zakładu Metod Matematycznych i Statystycznych 1971-1981, Poznań 1981
  4. Kronika Wyższej SzkoÅ‚y Rolniczej w Poznaniu za lata akademickie 1951/52 – 1958/59, P-Å„ 1959
  5. Zeszyt Jubileuszowy Wydziału Rolniczego, Akademia Rolnicza w Poznaniu, Poznań 1995
  6. 60 lat Akademickich Studiów w Poznaniu, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, PoznaÅ„ 1981
  7. 70 lat Akademickich Studiów w Poznaniu, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, PoznaÅ„ 1989

Opracowanie: M. Graczyk, J. Krzyszkowska

Wersja do druku