zaloguj siÄ™   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Zastosowania Matematyki

Kierownik

Prof. dr hab. Augustyn Markiewicz

Pracownicy

Prof. UPP dr hab. Aneta Sawikowska

Dr Anna SzczepaÅ„ska-Álvarez, adiunkt

Dr PaweÅ‚ Pordzik, adiunkt w grupie pracowników dydaktycznych

Mgr Adam Mieldzioc, asystent

 

 

 

 

 

Informacje o Zakładzie Zastosowań Matematyki (lata 1984 - 2017)

 

Kierownikiem ZakÅ‚adu ZastosowaÅ„ Matematyki (ZZM) jest prof. dr hab. Augustyn Markiewicz (w KMMiS od 1979). Aktualnie w ZZM pracuje ponadto prof. dr hab. RadosÅ‚aw Kala, który pracuje w Katedrze Metod Matematycznych i Statystycznych (KMMiS) od roku 1970 oraz doktorzy: Anna SzczepaÅ„ska-Álvarez (od 2007) i PaweÅ‚ Pordzik (od 1977). Prof. dr hab. Augustyn Markiewicz od roku 2008 jest czÅ‚onkiem Komisji ZastosowaÅ„ Matematyki Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk.

Pracownicy ZakÅ‚adu prowadzÄ… badania na styku algebry liniowej i metod wnioskowania statystycznego. ObejmujÄ… one różne zagadnienia z zakresu modelowania eksperymentów i ich optymalnoÅ›ci, a także z analizy wielowymiarowej, biometrii i ekonometrii. W obszarze wnioskowania statystycznego w szczególnoÅ›ci rozwiniÄ™to metody estymacji poprzedzonej testowaniem, metody estymacji rekurencyjnej, badano zagadnienie randomizacji, wyprowadzono niektóre wÅ‚asnoÅ›ci ukÅ‚adów blokowych, a także analizowano zwiÄ…zki pomiÄ™dzy pojÄ™ciem ortogonalnoÅ›ci danych, a liniowÄ… dostatecznoÅ›ciÄ…. WykorzystujÄ…c to ostatnie pojÄ™cie, podano również zależnoÅ›ci pomiÄ™dzy estymatorami wynikajÄ…cymi z różnych modyfikacji podstawowego modelu liniowego z parametrami wtrÄ…conymi. Ponadto podano metody estymacji w modelach logistycznych w zastosowaniu do doÅ›wiadczalnictwa rolniczego. W odniesieniu do analizy wielowymiarowej poprawiono procedurÄ™ testowÄ… Bar-Hena stosowanÄ… w zagadnieniach klasyfikacji oraz pokazano jej praktyczne zastosowanie na przykÅ‚adzie badania odrÄ™bnoÅ›ci odmian kukurydzy.

W obszarze badaÅ„ nad optymalnoÅ›ciÄ… ukÅ‚adów eksperymentalnych wyprowadzono charakterystyki oraz podano konstrukcje ukÅ‚adów uniwersalnie oraz A-, D- i E-optymalnych w modelach wspóÅ‚oddziaÅ‚ywania. UwzglÄ™dniono tu zarówno modele jedno- jak i wielowymiarowe ze znanÄ… lub częściowo znanÄ… macierzÄ… dyspersji, w tym także modele krzywych wzrostu. Badania te sÄ… obecnie kontynuowane przez dr KatarzynÄ™ Filipiak i prof. Augustyna Markiewicza w ramach programu Design and Analysis of Experiments realizowanego przez Isaac Newton Institute w Cambridge, Wielka Brytania.

W obszarze ekonometrii podano metodÄ™ weryfikacji podstaw teorii indukowanego rozwoju zbudowanej na hipotezie noblisty Johna Hicksa gÅ‚oszÄ…cej, że postÄ™p techniczny jest skierowany na zastÄ™powanie w procesach wytwórczych przede wszystkim tych czynników, których ceny rosnÄ… relatywnie najszybciej. W tym obszarze prowadzono również badania nad ocenÄ… efektywnoÅ›ci produkcji w sektorze rolniczym. W szczególnoÅ›ci zaproponowano nowe podejÅ›cie do estymacji granicznej funkcji produkcji, w którym Å‚Ä…czy siÄ™ tzw. metody parametryczne, oparte na regresji, z metodami nieparametrycznymi, opartymi na programowaniu liniowym.

Wyniki swoich prac pracownicy ZakÅ‚adu publikujÄ… w takich specjalistycznych czasopismach jak: Linear Algebra and Its Applications, Communications in Statistics, Biometrical Journal, Statistical Papers, Multivariate Analysis, Metrika, Journal of Statistical Planning and Inference, Statistics and Probablility Letters, Statistics, Mathematical Inequalities & Applications. Ponadto, wspólnie z kolegami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prowadzÄ…Åšrodowiskowe Seminarium z Algebry Liniowej i jej ZastosowaÅ„, które odbywa siÄ™ w naszej katedrze regularnie od roku 2001. Na seminarium tym referaty wygÅ‚aszali również zaproszeni goÅ›cie; miÄ™dzy innymi C. R. Johnson z USA, C.K. Li z USA, J. M. Pena z Hiszpanii, czy K. C. Sivakumar z Indii. Pracownicy ZakÅ‚adu, a w szczególnoÅ›ci prof. A. Markiewicz i dr K. Filipiak, uczestniczÄ… również w organizacji cyklicznej miÄ™dzynarodowej konferencji MatTriad poÅ›wiÄ™conej algebrze liniowej i jej zastosowaniom. Odbywa siÄ™ ona co dwa lata poczÄ…wszy od roku 2005. Pierwsze trzy konferencje miaÅ‚y miejsce w BÄ™dlewie, natomiast czwarta konferencja w roku 2011 odbyÅ‚a siÄ™ w Tomar,  Portugalia. Pracownicy ZakÅ‚adu uczestniczÄ… także w organizacji warsztatów International Workshop on Matrices and Statistics-IWMS. Pierwsze takie warsztaty w Polsce odbyÅ‚y siÄ™ w roku 2004 w BÄ™dlewie i byÅ‚y poÅ›wiÄ™cone profesorowi Ingramowi Olkinowi z okazji 80 rocznicy urodzin. Organizatorem tego spotkania naukowców oraz wspóÅ‚redaktorem zeszytu czasopisma Linear Algebra and Its Applications (vol. 417, 2006) zawierajÄ…cego wybrane prace z tej konferencji byÅ‚ prof. A. Markiewicz. Dr K. Filipiak wspóÅ‚organizowaÅ‚a 17 IWMS w roku 2008, które odbyÅ‚y siÄ™ w Tomar, Portugalia, oraz jest organizatorem 21 IWMS, które odbÄ™dÄ… siÄ™ w roku 2012  w BÄ™dlewie. Dr K. Filipiak braÅ‚a również udziaÅ‚ w pracach Komitetu Programowego i byÅ‚a organizatorem sesji na konferencji Optimal Design of Experiments-Theory and Methods 2011 w Wiedniu, Austria.

Tematyce wnioskowania statystycznego oraz teorii eksperymentu sÄ… również poÅ›wiÄ™cone konferencje LinStat. W obecnej formule odbywajÄ… siÄ™ one co dwa lata, poczÄ…wszy od roku 2008, w nawiÄ…zaniu do wczeÅ›niejszych miÄ™dzynarodowych konferencji statystycznych organizowanych w Polsce (http://linstat2012.au.poznan.pl/history.html). Pierwsza taka konferencja (http://linstat08.au.poznan.pl/) zorganizowana przez dr K. Filipiak odbyÅ‚a w BÄ™dlewie i byÅ‚a poÅ›wiÄ™cona profesorowi Tadeuszowi CaliÅ„skiemu z okazji 80 rocznicy urodzin. Wybrane prace zostaÅ‚y opublikowane w zeszycie czasopisma Statistical Papers (vol. 50, 2009) wspóÅ‚redagowanym przez prof. A. Markiewicza. Druga konferencja (http://www.linstat2010.ipt.pt/) wspóÅ‚organizowana przez dr K. Filipiak odbyÅ‚a siÄ™ w Tomar, Portugalia, a wybrane prace zostanÄ… opublikowane w czasopismach: Communications in Statistics - Theory and Methods(zeszyt wspóÅ‚redagowany przez dr K. Filipiak) i Journal of Statistical Computation and Simulation (zeszyt wspóÅ‚redagowany przez prof. A. Markiewicza). Trzecia konferencja LinStat organizowana przez dr K. Filipiak odbyÅ‚a siÄ™ w BÄ™dlewie w 2012 roku w poÅ‚Ä…czeniu z 21 IWMS.

W ramach wspóÅ‚pracy miÄ™dzynarodowej pracownicy ZZM wygÅ‚osili wykÅ‚ady w Finlandii na Uniwersytecie w Tampere oraz Uniwersytecie w Helsinkach, we Francji w ENSA w Rennes, w INRA w Wersalu, ENSAE w Paryżu oraz w ENSAI w Bruz, w Niemczech na Uniwersytecie w Dortmundzie oraz Uniwersytecie Otto von Guericke w Magdeburgu, w Kanadzie na Uniwersytecie McGill w Montrealu, w Portugalii na Uniwersytecie Nowym w Lizbonie, w Hiszpanii na Politechnice w Walencji oraz na Uniwersytecie w Saragossie, w Szwecji na Szwedzkim Uniwersytecie Nauk Rolniczych w Uppsali oraz na Uniwersytecie w Linköping, w Holandii na Uniwersytecie Rolniczym w Wageningen, w Stanach Zjednoczonych w College of William and Mary w Williamsburgu. Ponadto prowadzili wspólne badania w czasie dÅ‚uższych pobytów w Finlandii na Uniwersytecie w Tampere, we Francji w ENSA w Rennes, w Niemczech na Uniwersytecie w Dortmundzie, w Kanadzie na Uniwersytecie McGill w Montrealu, w Portugalii na Uniwersytecie Nowym w Lizbonie, w Hiszpanii na Politechnice w Walencji, w Szwecji na Szwedzkim Uniwersytecie Nauk Rolniczych w Uppsali, w Stanach Zjednoczonych w College of William and Mary w Williamsburgu. Wyniki badaÅ„ sÄ… zawarte miÄ™dzy innymi w we wspólnych pracach z J. Grossem i B. Heiligersem z Niemiec, z S. Puntanenem z Finlandii, z P. Druilhet z Francji, z D. von Rosenem ze Szwecji oraz z G.P.H. Styanem z Kanady.

 

Prof. dr hab. Radosław Kala

Wersja do druku