Polityka społeczna w Polsce – stan badań a program kształcenia w szkole wyższej (Ogólnopolska konferencja naukowa, Poznań 4 IV 2014 r.)
Konferencja zorganizowana przez Katedrę Nauk Społecznych i Katedrę Pedagogiki
na WYDZIALE EKONOMICZNO-SPOŁECZNYM UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU
Polityka społeczna w Polsce po 1989 roku zmieniła swój dotychczasowy charakter. Z elementu systemu społecznego opartego na gospodarce centralnie planowanej stała się istotnym składnikiem przemian społecznych i gospodarczych w warunkach rozwijającej się gospodarki rynkowej. W ślad za tymi zmianami stopniowo poszerzała się też problematyka badań naukowych bezpośrednio i pośrednio związanych z polityką społeczną oraz liczba publikacji będących ich wynikiem.
Celem konferencji jest w pierwszej kolejności zaprezentowanie przez przedstawicieli poszczególnych ośrodków akademickich zajmujących się badaniami w zakresie polityki społecznej i prowadzeniem studiów na tym kierunku:
- najważniejszych osiągnięć badawczych uzyskiwanych w okresie ostatnich kilkunastu lat przez akademickie ośrodki polityki społecznej
w Polsce, - tematyki i efektów aktualnie prowadzonych badań dotyczących polityki społecznej oraz potrzeb i kierunków jej dalszych poszukiwań badawczych.
Oczekuje się, że w ramach opracowań i wystąpień konferencyjnych zostaną zaprezentowane osiągnięcia dotyczące zarówno różnorodnych teoretycznych, jak i praktycznych aspektów polityki społecznej. Dzięki temu istotnym efektem obrad konferencji powinno być wyrażenie stanowiska w toczących się dyskusjach wokół statusu teoretycznego oraz zakresu przedmiotowego polityki społecznej.
Równocześnie, rosło też zainteresowanie studiami z polityki społecznej, zwłaszcza po jej reaktywacji w 2007 roku jako pełnoprawnego kierunku i zamieszczeniu w ministerialnym wykazie standardów dla kierunków studiów (standard nr 82). W odpowiedzi na to zapotrzebowanie – oprócz prowadzonych już wcześniej prekursorskich studiów w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – kierunek polityka społeczna był tworzony w ostatnich latach także w innych ośrodkach. W oparciu o Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny na Uniwersytecie Łódzkim; o Instytut Socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika; o Instytut Spraw Publicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim; o Katedrę Pracy i Polityki Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu; o Katedrę Nauk Społecznych i Katedrę Pedagogiki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Z różnym, zazwyczaj dość krótkotrwałym powodzeniem studia te były i są również tworzone w innych uczelniach publicznych i niepublicznych.
Ważnym celem konferencji jest więc także prezentacja doświadczeń dydaktycznych na kierunku polityka społeczna uzyskanych w uczelniach wyższych podczas tworzenia nowych programów kształcenia opartych na efektach kształcenia, zgodnych z wymogami zmienionej w dniu 18 marca 2011 roku ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w tym zwłaszcza z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla obszarów kierunków studiów, określonymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wnioski wynikające z takiej wymiany powinny pozwolić na wskazanie obszarów problemowych, wymagających możliwej dalszej współpracy ośrodków akademickich polityki społecznej w Polsce na rzecz wypracowywania rozwiązań sprzyjających rozwojowi tego kierunku.