Informator

Aktualności

Uwaga - fałszywe czasopisma!

31-10-2014

Uprzejmie informujemy że pojawiają się w Internecie fałszywe czasopisma i fikcyjni wydawcy. Kilkanaście renomowanych czasopism naukowych padło ofiarą kradzieży tożsamości na przykład: Wulfenia, Bothalia, Archives des Science, Sylwan, Jokull. Fałszywe strony wyglądają bardzo przekonywująco, tworzone są w celu wyłudzania tekstów i opłat za publikacje.

W Internecie oraz bezpośrednio na skrzynkach pocztowych, można znaleźć propozycje opublikowania artykułu w czasopiśmie posiadającym wskaźnik Impact Factor. Niestety zdarza się, że wśród takich ofert znajdują się czasopisma, które podszywają się pod inne. Oszuści kradnący tożsamość czasopism, zamieszczają na stronach internetowych szczegółowe informacje: tytuły autentycznych czasopism, adresy pocztowe, numer ISSN, a także współczynnik IF.

W jaki sposób zweryfikować autentyczność czasopisma?

* Sprawdzić opis czasopisma w bazie Journal Citation Reports (zwrócić uwagę na częstotliwość wydawania np. fałszywa Wulfenia jest miesięcznikiem a prawdziwa rocznikiem!; miejsce wydania i wydawcę, ISSN, współczynnik Impact Factor)

* Indeksowanie artykułów na platformie Web of Science Core Collection Wiarygodność czasopisma może potwierdzić indeksowanie zawartych w nim artykułów przez bazę Web of Science. Jednoznacznie sprawdzimy to wyszukując w bazie tytuły artykułów z wcześniejszych numerów czasopisma lub nazwiska publikujących autorów. Przykład: Naukowcy natrafiają na czasopisma o tych samych tytułach, posiadające dwie różne strony internetowe, podające ten sam numer ISSN i wskaźnik IF, jednak artykuły z jednego są wyszukiwane w Web of Science, a drugiego niestety nie. Artykuły widoczne w bazie Web of Science pochodzą z prawdziwych, renomowanych czasopisma posiadających Impact Factor.

Więcej informacji:

Hijacked Journal List: List of Hijacked Journals and Fake Publishers, First Edition, June.12.2014
Uważajcie na fałszywe czasopisma. Oszuści nie śpią
Uwaga - oszukane czasopisma
http://scholarlyoa.com/other-pages/hijacked-journals/
Niezły patent
Tekst w Nature - Sham journals scam authors




Wszystkie aktualności

9